‌‌‌‌

شاید قبلا اسم شتاب‌دهنده‌ها به گوش شما خورده باشد. انکوباتورها، مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری همگی با هدف حمایت از کسب و کارهای نوپا شکل گرفته‌اند. مدل اکثر این سازمان‌ها شبیه مراکز مشابه در کشورهای توسعه‌یافته مثل امریکا و کشورهای اروپایی است که اغلب هم برای استارت‌آپ‌های مبتنی بر IT طراحی شده است.

با این مقدمه دو سوال مهم در ذهن شکل می‌گیرد. آیا لزوما مدل‌های کشورهای توسعه‌یافته می‌تواند در فضای کارآفرینی ایران جواب دهد و سوال مهمتر اینکه آیا استارت‌آپ‌های فناوری نانو می‌توانند با این مدل فعالیت کنند؟

بخش عمده‌ای از سرویس‌ها و محصولاتی مرتبط با فناوری نانو مستقیما با صنعت در ارتباط است. نانوالیاف استفاده شده در فیلترهای صنعتی، کاربرد فناوری پلاسما در صنعت نساجی و هزاران مثال دیگر همگی گواه بر این موضوع است که مشتری اصلی محصولات نانو کارخانجات و شرکت‌های صنعتی بزرگ هستند.

حال اگر یک متخصص جوان نانو که قصد دارد در حوزه تخصصی خودش استارت‌آپی راه‌اندازی کند با این چالش بزرگ مواجه می‌شود که نیاز صنایع کشور چیست؟ شاید این پرسش را نتوانیم از روش‌های معمول مثل گوگل کردن یا خواندن مقالات بدست بیاوریم، هیچ صنعتی نیازش را به صورت رسمی روی سایتش اعلام نمی‌کند و عموما مدیران صنعتی وقت صحبت کردن در مورد نیازهایشان با یک دانشجو را ندارند.

نانواستارت‌آپ در واقع مدلی بومی برای رشد تیم‌های توانمند و متخصص در حوزه فناوری نانو است که قصد دارند محصولات و سرویس‌های نانویی دانش‌بنیان تولید کنند. ما دو معضل اصلی تیم‌های کارآفرین نانویی (تیم سازی و شناسایی نیازهای صنعت برای توسعه ایده) را شناسایی کرده‌ و منطبق با آنها مدلی برای هدایت استارت‌آپ‌های نانویی توسعه داده‌ایم.

برای ورود به نانواستارت‌آپ کافی است متخصص حوزه نانو و علاقمند به کارآفرینی باشید. حتی اگر ایده‌ای هم ندارید می‌توانید از گزارش نیازسنجی صنعتی ما استفاده کنید و یک محصول که در ایران بازار دارد را انتخاب کنید. مشاوران و منتورهای نانواستارت‌آپ مسیر صحیح را در همه مراحل توسعه به شما نشان می‌دهند. همچنین تمامی نیازهای شما برای اجرای تست‌ها از طریق شبکه آزمایشگاهی تامین می‌شود و با کمک خدمات جانبی نانواستارت‌آپ می‌توانید استارت‌آپ خود را به سرمایه‌گذار ارائه کرده و در نهایت با جذب سرمایه وارد فاز جدیدی از توسعه شوید.

چه کسانی می‌توانند وارد نانواستارت‌آپ شوند؟

۱۰۰ نفر اول مسابقه ملی به صورت مستقیم وارد نانواستارت‌آپ می‌شوند. در صورتیکه تعداد شرکت‌کنندگان به حد نصاب نرسد رتبه‌های بالای صد به ترتیب دعوت می‌شوند. همچنین رزومه ۱۰۰ نفر دوم در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌گیرد تا در صورت تمایل عنوان هم‌تیمی وارد نانواستارت‌آپ شوند.